Awards & Presentation Night

The culmination of the season is the annual Avalon Beach SLSC Presentation night.  This is an opportunity to celebrate the highlights of the season and to recognise various members for their outstanding contributions to both our Club and Surf Life Saving in general.  Presentations are also made to those who gained Surf Life Saving awards throughout the season. These include the Surf Rescue Certificate, Bronze, Silver and Gold Medallions, IRB Drivers and Crew, ARTC, Spinal, Training Officers etc.

Avalon Beach SLSC also presents awards in the following categories:
• The Max Watt Competitor of the Year
• The Chris Dethick Boatie of the Year
• The Steve Parkes Award for Training and Education
• The Warren Mitchell Award – IRB Person of the Year
• Ken Davidson Surfboard Rider of the Year
• Junior Member of the Year
• Rookie of the Year
• Patrol Member of the Year
• Patrol Captain of the Year
• Club Champions
• The President’s Award
• Norman Cook Award for the Most Outstanding Club Member of the Year

 

The final two awards are presented to members who have made outstanding contributions to the Club in any arena.  They are not necessarily members who patrol our beach but may be recognised for their dedication in the areas of Junior Activities, Surf Sports or Administration.  These two awards are recognised on honour boards in the Club House Hall of Champions.  Norman Cook was the mainstay of many of the activities at the Club in the 1950’s. He was one of our Club Patrons and the hall in the previous Surf Club building bore the name “The Norman Cook Memorial Hall”.

 

2021/22 season Club Award recipients

The Norman Cook Most Outstanding Member of the Year
Jason Dale and Nick Sampson

President’s Award
Leanne Austin and Kevin Veale

The Steve Parkes Award for Achievement in Lifesaving Education
Steve Broderick and Steve Early

Patrol Captain of the Year
Alan Mahn

Patrol Member of the Year
Andrew Clark

Patrol of the Year
January 2 patrol | Remo Andoncello, Molly Baczkowski, Laura Baierl, Todd Barber, Alice Binns, Ross Bloore, Ella Brady, Pete Carter, Tammy Carter, Andrew Clark, Gary Cook, Eliza Cutrie, Amanda Dale, Jason Dale, Regan Dale, Zac Dale, Natasha Dekker, Jordan Hawke, Debra Hayes, Anthony Hearne, Robert Hopton, Charlie Lewis, Sally Macintosh, Bernadette Mckay, Matt Pellett, Felicity Peters, Naomi Richardson, Erin Rooke, Nick Sampson, Simon Taylor, Nathan Wellings and Donna Wishart.

Junior Member of the Year
Eliza Cutrie

Cadet of the Year
Sophie Randall and Stirling Stewart

Rookie of the Year (Bronze this season)
Molly Baczkowski, Debra Hayes and Claude Nolan

The Warren Mitchell IRB Award
Zach Dale and Todd Barber

The Chris “Detho” Dethick – Boatie of the Year
Eliza Cutrie

Max Watt Competitor/s of the Year
“The Pinkies” Male Reserve Boat Crew | Andy Bright, Tom Curnow, Matt Mayall, Nick Sampson and (sweep) Nathan Wellings

The Ken Davidson Surf Board Riding Award
Jean Harper

Club Champions
Not held 2020/21 season

Club Award trophies are displayed in our Norman Cook Memorial Hall of Champions.  All unclaimed Certificates and Medallions will be held in the office for 12 months.  Contact our Administrator to arrange collection at [email protected]